
Francúzsky štýl
Všetci sme si na internete všimli, že nájsť francúzsku módu je pomerne ľahké. Spôsob, akým sa obliecť ako elegantná mladá dáma prechádzajúca francúzskou ulicou pútajúca pohľady mužov je nám všetkým známe. Ale je nám rovnako známe ako si zariadiť dom vo francúzkom štýle ? To je už o trochu ťažšie. Tak sme sa vám rozhodli teda priniesť sedem tipov od odborníka Jeana Louisa Deniota na francúzsky dizajn.
1. Rešpektujte históriu
„Takmer všetky naše projekty sa nachádzajú výhradne v budovách z 17.-19. storočia v srdci Paríža ktoré sa hlboko dotýkajú histórie Paríža,“ povedal Betsy Kasha z francúzskeho architektonického štúdia A+B Kasha sídliaceho v Paríži. Každý apartmán ma svoj vlastný príbeh a svoje čaro, ktoré je potrebné poznať a rešpektovať. Dobrý dizajn by mal spojiť symbolický charakter a eleganciou s praktickým luxusom. V miestnostiach takýchto domov sa nachádzajú dobové zdobenia interiérov. Napríklad komplikované stropné lišty – snažíme sa zachovať ich charakter a preto ich nenarúšame stropným osvetlením. Skôr sa zameriame na osvetlenie v spodnej časti interiéru.
2. Nerobte to monotónne
Máte vkus výlučne pre Francúzsky štýl tak isto ako jeden z klientov Jeana Louisa Deniota? Možno aj vás presvedčí Deniotova myšlienka zakomponovať do tohto štýlu ešte niečo netradičné (tzv. eklektický prístup). Aj tu môžeme byť hraví. Nemusí to však byť jednoduché! Interiér by nemal byť príliš usporiadaný. Spájajme prvky, ktoré nám na pohľad prídu absolútne rozdielne. Vytvorme teda „nemotorné“ juxtapozície. Celá táto myšlienka je akási anti-dekoračná, hovorí Deniot.
„Dizajnér to navrhuje tak, ako by to urobil sám majiteľ. Vyzerá to preto veľmi prirodzené a to je úplne Francúzske.“
3. Príliš sa nesnažte
„Francúzsky postoj laissez-faire, ktorý je pre Francúzov typický v ich každodennom živote nájdeme tak isto v dizajne”, hovorí Marissa Cox. „Nekomplikujte si to, kombinujte starší nábytok s novším. Obohaťte ho dekoráciami z ciest, vložte do neho veci, ktoré vo vás vyvolávajú spomienky, aby ste si vytvorili skôr príjemné prostredie, ako striktný a pravidelný dizajn interiéru. Dizajnérka Cox si svoj Parížsky interiér vyzdobila umením, knihami, rastlinami, ku ktorým má osobitý vzťah, a tak si vytvorila svoj milovaný domov.
4. Nevyhadzujte – recyklujte
„Pravidlo jedným slovom, ktorým sa pri vytváraní dizajnov riadím znie „chiner“, čo v preklade z francúžštiny znamená hľadanie perfektného nábytku v starožitníctvach“, hovorí francúzska ilustrátorka Alice Wietzel. „Najdôležitejšie pre mňa je vytvoriť dizajn, ktorý je trvalý a ekologický. Preto je dôležitou súčasťou tohto procesu opätovné využívanie dekorácií a nábytku.“
5. Odchýľte sa od neutrálnych farieb
Hoci francúzi majú vkus prevažne na úplne biele interiéri, využívajú práve farebnosť ako akýsi most, ktorým dokážu preklenúť medzeru medzi novým a starým. Wink Déco – blog týkajúci sa súčasného francúzskeho dizajnu uvádza dôležité pravidlo: „Neexistujú žiadne pravidlá. Preferujú zmes farieb rôznych časových období a rôznych štýlov.“ Emmanuel a Thomas, zakladatelia Wink Déco hovoria: „Páči sa nám ako sa zmiešal nábytok 50-tych rokov s modernými kusmi.“
Spôsob ako zjednotiť predmety z rôzných časových období v miestnosti je použitie silných a komplementárnych farieb, ktoré dodajú interiéru celistvosť. Farba spája štýly, napríklad ako v tejto kúpelni, tkorá je zmesou škandinávského štýlu a staromódneho francúzskeho štýlu vytvárajúceho pocit elegancie a luxusu.“
6. Francúzský životný štýl
Francúzske interiéri sa svojím dizajnom podobajú aj ich životnému štýlu. Sú vytvárané s ľahskosťou, a to vďaka tomu, že pri pohybe miestnosťou nadobúdajú bezstarostný pocit. Vôjdete dnu, nájdete si svoj kútik na oddych a leňošenie, v ktorom využijete potenciál svojich kreatívnych myšlienok, a tiež si tu uložíte chvíle pripomínajúce každodenný život. Evane Haziza z ECCE Studio hovorí, že dobrý francúzsky dizajn môže fungovať len v prípade, ak je priestor dobre využitý aj z praktického hľadiska. Mal by zahŕňať všetky funkcie, praktické aj estetické, a dekor by mal odrážať osobnosť človeka.
7. Neverte trendom
„Plus ça change, plus c’est la même chose“ – „Čím viac zmien, tým viac sa nič nemení“
Ide o staré francúzske príslovie. Trendy prichádzajú a odchádzajú. Či sa jedná o módu, jedlo, bývanie atď., ale princíp žitia ostáva, je nemenný a spoľahlivý, zakorenený ako starý dub. Dizajn domov obývaných od 18.teho storočia sa samozrejme mení, pretože každá generácia prispieva niečím novým a modrnizuje ho. No domy ostávajú v podstate rovnaké, tak ako vždy. Pri rekonštrukciach sa neustále zlepšujeme ako zachovať podstatu, udržať myšlienku predchádzajúcich generácii.
Zdroj: ELLE Decor
0 comments