Eklektizmus
10
máj

Eklektizmus

Eklektizmus

V umení poznáme pojem menom Eklektizmus. Vo svete dizajnu nepovažujeme Eklektizmus za samostatný štýl, napriek tomu ho mnoho ľudí vníma ako samostatné aj keď trochu zvláštne hnutie. Predpokladá sa, že prvou osobou, ktorá priniesla tento pojem je Johan Joachim Winckelmann. Tento termín bol použitý pre prácu Carracciho, ktorý vytvoril svoj obraz spojujúci klasickú tradíciu s prvkami renesancie.

Eklektizmus

Štruktúrovaný chaos?

Filozofia Eklektického štýlu je jednoduchá. Je to kombinácia prvkov minimálne dvoch štýlov z rôznych časových období a rôzneho pôvodu. To však neznamená, že prvky možno miešať chaoticky, naopak, práve v tom spočíva náročnosť tohto štýlu, ktorého cieľom je medzi použitými prvkami vytvoriť harmóniu. Každá dekorácia či kus nábytku by mala mať svoje miesto a opodstatnenie tak, aby vytvárali v miestnosti dobrú atmosféru a dokonalú súhru emócií.

Ako je možné že taká rôznorodosť prvkov rôznych štýlov dokáže vytvoriť celistvý vzhľad a dojem? Samozrejme ide o veľké úsilie dizajnéra, jeho myšlienok a tvorivosti, ktoré vytvoria harmonické a logicky prepojené dielo. Ide o výber správnych prvkov (nábytku, farieb, tkanív, povrchových úprav) a možnosti ich kombinácií, ktoré spoločne vytvoria celistvé dielo.

Všetko má svoje pravidlá

Aj tvorba projektu v Eklektickom štýle má svoje pravidlá. Dizajnér najskôr vytvára „kostru“ skladajúcu sa z hlavných, dominantných prvkov, ktoré sa neskôr zdobia vedľajšími prvkami, ktoré by mali priniesť farebnú škálu (farebné tkaniny a iná povrchová úprava). Textílie tvoria nevyhnutnú časť eklektického štýlu. Práve tento prvok ma za úlohu vytvárať eklektický vzhľad pri pohľade na celistvý projekt. Aj keď paleta farieb pri tomto štýle môže byť rozmanitá, je lepšie vybrať dominantu, a ponechať zvyšok farieb v neutrálnych tónoch.

Eklektizmus

Zdobenie miestnosti v eklektickom štýle, ktoré má za úlohu priniesť harmonický vzhľad, by určite nemalo byť nudné. To znamená, že častokrát fádny nábytok môžeme ponoriť do rozmanitých farieb, čím celej miestnosti vytvoríme rázom atraktívny vzhľad. Prvky rôznych štýlov teda nespájame tak, aby ladili odtieňom farieb či tvarom, ale experimentujeme ako by mal jeden druhého oživiť. Treba byť odvážny a priniesť život do každého projektu v eklektickom štýle.

Poznáte ten pocit, keď chcete niečo uvariť, ale na žiadny konkrétny recept nemáte všetky suroviny, a preto musíte na vytvorenie chutného jedla kreatívne využiť to, čo chladnička dá? Tak presne toto je eklektizmus, ktorý spája rôzne prvky do jedného chutného a harmonického prostredia 😊.

Eklektizmus

Zdroj obrázkov: Pinterest