
Industriálny štýl
Obnažiť sa potrebuje odvahu, industriálny interiérový dizajn je odvážny natoľko, že odhalil zo seba všetko surové a neopracované. Pôsobí veľmi ostro. Tým, čo ostatné štýly skrývajú, industriálny sa doslova pýši. Konštrukčné prvky sa premenili na predmety, ktoré sa zdajú byť nedokončené, ale celistvé a vkusné. Tento štýl je stále viac populárnejší v podkrovných bytoch, komerčných priestoroch dokonca už aj v mnohých moderných domoch. Trend tohto štýlu neustále narastá po celom svete.
New York ako mekka Industry štýlu
Industriálny štýl vznikol ruka v ruke s bývaním loftového typu v New Yorku v 50. rokoch 20. storočia počas jeho deindustrializácie, t.j. úpadku rozvoja priemyslu. V dôsledku toho vznikol nedostatok priestoru na bývanie, ktorý sa pokúšali riešiť rekonštrukciami starých a opustených skladov, tovární a stodôl, do budov, ktoré dostali za úlohu poskytnúť domov mnohým ľudom z miest. To je dôvod prečo sa industriálny štýl nazýva aj loftový štýl. Loft je totiž otvorený priestor s veľkými oknami, vysokými stropmi a minimálnym množstvom vnútorného členenia, podobne ako tomu je pri továrňach a fabrikách.
Industriálny štýl to má rád „na surovo“
Industriálny štýl nám ponúka príležitosť zjednotiť hrubé a surové prvky a materiály s čistotou moderného, či staromódneho alebo klasického štýlu. Výber je len na nás, s vedomým, že akokoľvek sa rozhodneme, bude to správne rozhodnutie. Najčastejšie sa však využíva betón, železo, koža a neošetrené drevo v podobe hranolov / trámov.
Základnou črtou tohto štýlu je odizolovanie štruktúry priestoru . Murované steny, obnažené rúry, stropné trámy, železné či betónové stĺpy… Konštrukčné prvky sú nádherné, ako ukazuje tento priestor obývačko-kuchyne spojenej s jedálňou, ktoré disponujú holým trámom.
Hoci v pôvodných priestoroch v industriálnom štýle bolo kovom par excellence železo, v tých najmodernejších sa presadil aj nerez, najmä v kuchynskom nábytku, spotrebičoch a poličkách. Drevený nábytok by nemať byť morený, lakovaný či farebný, ani inak upravovaný. V industriálnom štýle sa uprednostňuje prirodzená povrchová úprava dreva v jeho najsurovejších a originálnych odtieňoch.
Svetlá, kamera, akcia!
Veľké okná typické pre priemyselné budovy sú jedným z najcharakteristickejších prvkov industriálneho štýlu. Biela, sivá, béžová… a čierna! A práve pre dosiahnutie industriálneho vzhľadu nesmie chýbať čierna. Použite ju môžete ako kontrastnú, ale aj dominantnú farbu, ako sa to stalo v tejto kúpeľni. Veľké kovové lampy, exponované žiarovky, reflektory kina alebo fotografického štúdia … Všetky majú svoje miesto v industriálnom štýle a vytvárajú priestory s veľkou osobitosťou. Ktorému dávate prednosť?
Recyklácia, upcyklácia a vdýchnutie života pôvodným kúskom
Palety prerobené na konferenčné stolíky, typický nábytok z administratívnych priestorov, či drevené boxy ako konferenčné stolíky… Industriálny štýl živí aj opätovné použitie a transformácia nepoužívaných predmetov a nábytku, aby im dal nový vzhľad a užitočnosť.
Zdroj: El Mueble
Zdroj obrázkov: Pinterest
0 comments